Ypatingas dėmesys yra skiriamas vaikų ir taikomi šie reikalavimai:
- Informacija apie biomedicininį tyrimą vaikui turi būti suteikta pagal jo amžių ir gebėjimą suprasti.
- Vaikas iki 12 metų, atsižvelgiant į jo amžių ir gebėjimą suprasti, apie biomedicininį tyrimą informuojamas žodžiu, o informavimo procesas aprašomas biomedicininio tyrimo dokumentuose.
- Vaikui iki 12 metų gali būti pateikta ir pritarimo dalyvauti biomedicininiame tyrime forma, kurios tekstas ir iliustracijos pritaikytos atitinkamo amžiaus ir gebėjimų vaikui.
- Vaiko nuomonės išklausymo procesas ir vaiko nuomonė aprašoma biomedicininio tyrimo dokumentuose, o vienas iš vaiko atstovų parašu patvirtina, kad vaiko nuomonė buvo išklausyta.
- Vaikui nuo 12 metų informacija pateikiama žodžiu ir pritarimo dalyvauti biomedicininiame tyrime formoje. Jei vaikas suprato jam pateiktą informaciją, pasirašo pritarimo dalyvauti tyrime formoje.
- Sprendimą dėl vaiko dalyvavimo biomedicininiame tyrime priima jo abu tėvai.
- Vaikas, gebantis suprasti jam pateiktą informaciją, gali atsisakyti dalyvauti arba nutraukti dalyvavimą biomedicininiame tyrime, jeigu tai neprieštarauja jo interesams. Tokiu atveju atsižvelgiama į vaiko valią, o ne į tėvų sutikimą. Tačiau ši nuostata netaikoma, kai nedalyvavimas ar dalyvavimo tyrime nutraukimas prieštarauja paties vaiko interesams.
- Ar vaiko noras nedalyvauti tyrime neprieštarauja vaiko interesams, sprendžia vaiko atstovai pagal įstatymą, atsižvelgdami į tyrėjo nuomonę.
- Tyrėjas turėtų siekti susitarimo su tėvais dėl vaiko dalyvavimo tyrime. Iškilus nesutarimui, tyrėjas turi siekti išspręsti juos neformaliai. Nepavykus to padaryti, vaikas neturi būti įtraukiamas į tyrimą, nebent tai kenkia jo interesams.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad vaikas, gebantis suprasti jam pateiktą informaciją, turi teisę pareikšti norą nedalyvauti ar nutraukti dalyvavimą biomedicininiame tyrime. Tuomet turi būti paisoma vaiko valios, neatsižvelgiant į tėvų sutikimą. Tačiau ši nuostata netaikoma, kai nedalyvavimas ar dalyvavimo nutraukimas prieštarauja paties vaiko interesams. Ar vaiko noras nedalyvauti tyrime neprieštarauja vaiko interesams, sprendžia vaiko atstovai pagal įstatymą, atsižvelgdami į tyrėjo nuomonę.
Atvejai, kada pakanka vieno iš vaiko tėvų sutikimo
Lietuvos Respublikos biomedicininių tyrimų etikos įstatymo 7 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad dėl vaiko dalyvavimo biomedicininiame tyrime asmens sutikimą dalyvauti tyrime duoda vaiko atstovai pagal įstatymą.
Atsižvelgiant į tai, kad tėvas ir motina, net ir negyvenantys kartu su vaiku, turi teisę ir pareigą bendrauti su vaiku ir dalyvauti jį auklėjant (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.170 str.), dėl vaiko įtraukimo į biomedicininį tyrimą reikalingas abiejų tėvų sutikimas, išskyrus atvejus, kai:
1) jo negalima gauti dėl objektyvių priežasčių.
Objektyviomis laikytinos šios aplinkybės: vienas iš tėvų yra miręs, neveiksnus, teismo paskelbtas mirusiu ar dingusiu be žinios, arba vienam iš tėvų apribota tėvų valdžia.
2) kai vienas iš tėvų įgalioja kitą veikti pastarojo vardu ir tai yra įforminama notarine forma;
Galimi ir tokie atvejai, kuomet vienas iš tėvų galėtų veikti abiejų tėvų vardu. Pavyzdžiui, kuomet vaiko motina ir tėvas pas notarą pasirašo įgaliojimą, kuriuo numatoma, kad vienas iš tėvų (įgaliotojas) įgalioja kitą iš tėvų atstovauti vaiką gydymo įstaigose bei jo (atstovaujamojo) vardu priimti su vaiko sveikata susijusius sprendimus. Minėtu atveju vienas iš tėvų veiktų savo ir kito (atstovaujamojo) tėvo (motinos) vardu, todėl tokiu būdu būtų išreiškiama abiejų tėvų valia dėl klinikinio tyrimo atlikimo.
3) teisė priimti sprendimus, susijusius su vaiko sveikata ir (ar) atstovavimu gydymo įstaigose, teismo sprendimu yra nustatyta tik vienam iš tėvų.
Išimtinė teisė vienam iš tėvų priimti sprendimus, susijusius su vaiko sveikata ir (ar) atstovavimu gydymo įstaigose gali būti nustatyta ir teismo sprendimu (nutartimi) (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 18 str.).