Informuoto asmens sutikimas yra vienas svarbiausių šiuolaikinės medicinos etikos principų, įtvirtintas profesinės etikos kodeksuose, nacionaliniuose ir tarptautiniuose teisiniuose dokumentuose. Tai yra vienas geriausiai žinomų, bet kartu ir vienas iš daugiausiai diskusijų keliančių etikos principų tiek klinikinės praktikos, tiek biomedicininių tyrimų kontekste, nes jo įgyvendinimas vis dar kelia praktinių sunkumų. Informuoto asmens sutikimas yra svarbus medicinos etikos principas, nes jis užtikrina asmens teisę į laisvą apsisprendimą ir sprendimą, pagrįstą atitinkamos informacijos supratimu. Šis principas taip pat svarbus pacientų saugumo požiūriu.

Tam, kad sutikimas būtų laikomas patikimu ir galiojančiu, turi būti įvykdytos kelios sąlygos:

  • sutikimas turi būti duotas kompetentingo asmens (arba jo teisėto atstovo);
  • sutikimas turi būti duodamas asmens laisva valia;prieš gaunant sutikimą, asmeniui turi būti pateikiama visa svarbi informacija, kuri gali būti lemiama priimant sprendimą dėl dalyvavimo moksliniame tyrime.



Informuoto asmens sutikimo principas radosi medicininių eksperimentų kontekste. Vėliau jo taikymas buvo išplėstas ir šiandieniniame etikos ir teisės reguliavime apima žmogaus ir biologinės medžiagos bei medicinos dokumentų ar kitos asmeninės sveikatos informacijos mokslinius tyrimus, kurie nors ir nesusiję su intervencija į žmogaus organizmą, tačiau yra jautrūs privatumo požiūriu.


Sutikimo atšaukimas

Tyrėjas turi įsitikinti, kad tiriamasis yra informuotas, jog bet kuriame etape gali pasitraukti iš tyrimo, o tyrėjas gerbs tokį jo pasirinkimą ir tai neturės neigiamos įtakos tolimesnei teikiamai įprastinei asmens sveikatos priežiūrai.

Tyrimo dalyvis, norėdamas atšaukti sutikimą dalyvauti tyrime, turi pateikti rašytinį prašymą tyrėjui (arba kitam jo įgaliotam biomedicininį tyrimą atliekančiam asmeniui).

Tyrėjas, gavęs rašytinį prašymą atšaukti sutikimą, tuoj pat nutraukia informacijos apie asmenį rinkimą. Jei prašymas siunčiamas paštu arba per kurjerį, tyrėjas per 3 darbo dienas turi patvirtinti prašymo gavimą.


© 2024 Tyrimų etika